27 lipca, 2024

KLUB SPORTOWY BENIAMINEK 03

ul. Kościuszki 34b, 83-200 Starogard Gdański

Kacper poznał bliżej nasz Klub i program Erasmus+

8 min read

Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni faktem, że jako Klub Sportowy Beniaminek 03 możemy stanowić inspirację dla młodych ludzi i zachęcać ich do dokonywania pozytywnych zmian w swoim życiu. Naszym celem jest angażowanie młodych adeptów sportu i nie tylko do wspólnego podejmowania działań, które przyczynią się do ulepszania otaczającego nas świata.

Kacper jest doskonałym przykładem jednej z takich osób, które dzięki naszym programom wymian w ramach ERASMUS+ oraz zaangażowaniu w projekty wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności zdobył nie tylko cenną wiedzę, ale również rozwinął swoje umiejętności życiowe. Jesteśmy dumni z jego postępów i wkładu w nasze inicjatywy.

Poniżej kilka słów podsumowania od Kacpra. Zapraszamy do lektury 🙂

Mam na imię Kacper, chciałbym przedstawić Szanownym Państwu z Narodowej Agencji jak udział w projekcie “Active Youth Healthy Future” w Swarożynie w 2023 wpłynął na mnie i moje życie.

Przed podjęciem decyzji o udziale w projekcie nieco się wahałem, dlatego, że nie wiedziałem na czym polegają projekty Europejskie, jednak Swarożyn jest niedaleko Starogardu Gdańskiego, więc nie wahałem się tak bardzo gdybym na pierwszy projekt miał pojechać zagranicę.

Będąc na projekcie “Active Youth Healthy Future” po raz pierwszy miałem okazję przebywać w międzynarodowym środowisku, poznając ludzi i kultury, była to dla mnie pierwsza praktyczna lekcja języka angielskiego i chcąc rozmawiać z ludźmi przełamywałem bariery językowe. Dzięki wieczorom kulturowym miałem okazję spróbować jedzenia z Turcji, Hiszpanii, Węgier i Litwy.

Dowiedziałem się wtedy o działalności organizacji – KS Beniaminek 03 oraz dowiedziałem się więcej o projektach Erasmus+. Wcześniej uważałem, że są dostępne tylko dla studentów o wysokich kwalifikacjach, poznałem koordynatorów Murata i Furkana. Miałem przyjemność porozmawiać o historii i dowiedziałem się m.in. o Wielkim Aleksandrze, postaci historycznej, która w nie jest szczególnie rozpoznawalna w naszej Europejskiej historii.

Kilka miesięcy później dowiedziałem się od KS Beniaminek 03, że mogę wziąć udział w projekcie Erasmus+ YouthExchange F.I.F.A. – For Inclusion Football Activities w Hiszpanii. Ponownie się trochę wahałem, jednak mając już drobne doświadczenie i wiedząc z kim będę jechał, podjąłem decyzję o wzięciu udziału. Przed wyjazdem byłem nieco przerażony, była to moja pierwsza tak daleka podróż bez moich rodziców, przestałem się martwić w chwili kiedy spotkałem wszystkich członków Polskiego zespołu na lotnisku w Gdańsku. Miałem możliwość zobaczyć reprezentacyjną stolice Hiszpanii – Madryt, miasto które swoją architekturą wywarło na mnie ogromne wrażenie.

Tematem projektu Erasmus+ YouthExchange F.I.F.A. – For Inclusion Football Activities była integracja z osobami niepełnosprawnymi fizycznie i psychicznie, główną aktywnością był turniej piłki nożnej 3v3, który schematem przypominał mistrzostwa świata, również z drużynami osób niepełnosprawnych, dodatkowo nasze zakwaterowanie znajdowało się obok ośrodka gdzie spali, więc przebywaliśmy z nimi niemal cały dzień. Dzięki temu projektowi zrozumiałem, że niepełnosprawność nie jest barierą i są to tacy sami lekcji, była to dla mnie też praktyczna lekcja pokory. Nasze zakwaterowanie znajdowało było oddalone od pozostałej zabudowy, sklepów o ok. 2km, jednak mieliśmy rowery, dzięki czemu mogliśmy łatwo tam dotrzeć oraz mieliśmy możliwość zwiedzania malowniczej okolicy.

W projekcie uczestniczyło niemal 50 uczestników z 9 krajów, mieliśmy dużo aktywności, które dawały szanse na integracje i rozmowy, chęć poznawania innych ludzi, kultur znacząco przewyższyło strach przed mówieniem w języku angielskim, dzięki czemu zrobiłem się bardziej otwarty do ludzi. W Hiszpanii w drugi wieczór odbyła się międzynarodowa noc kulturowa, dzięki, której spróbowałem jedzenia z Litwy, Rumunii, Grecji, Włoch, Hiszpani, Bułgarii, Portugalii oraz Francji, rozmawiałem z Francuzami i dowiedziałem się kilku szczegółów o “croissant”.

Mieliśmy zaplanowany dzień na zwiedzanie miasta Plasnecia, w którym miałem możliwość uczestniczenia w grze terenowej poznając malownicze ulice miasta, próbując mówić w języku hiszpańsku. Tego dnia byliśmy gości Mayora w Ratuszu miejskim a w wolnym czasie zakupiłem w sklepie mięsnym “hamon cerano”, charakterystyczną szynkę o której po raz pierwszy usłyszałem na lekcji języka hiszpańskiego w szkole. Tego dnia, nasz team leader Murat, zaproponował mi, żebym udzielił wywiadu na media społecznościowe Beniaminka, dzięki czemu odkryłem swoje umiejętności prezencji, sama forma wywiadów w formie relacji na Instagram i Facebook przypadła mi do gustu i kontynuowałem relacje z dni wymian także na następnym projekcie “Hike for Health”. Dzień przed udaliśmy się do Parku Narodowego “Monfrauge” gdzie mogłem zobaczyć na żywo dzikie ptaki oraz malownicze krajobrazy.

Podsumowując projekt Erasmus+ YouthExchange F.I.F.A. – For Inclusion Football Activities w Plasencii, dla mnie był wspaniałym przeżyciem, myślę, że był to najlepszy tydzień w moim życiu. W trakcie którego przełamałem bariery językowe, swoją nieśmiałość, znacznie łatwiej przychodzi mi poznawanie nowych ludzi, czuje się bardziej pewny i otwarty w śród nieznanych osób. Wymiana też wpłynęła na moje postrzeganie świata, nie widzę już granic państw jako barier, podświadomie nie widzę osób niepełnosprawnych jako odmiennych.

Przed projektem sądziłem, że udane wakacje to takie spędzone w wysokim standardzie hotelu, kiedy jechałem starym rowerem z moimi znajomymi i leaderem Muratem do Galisteo, zrozumiałem, że w podróżowaniu i w życiu najważniejsze są przeżycia z ludźmi, których na projekcie było dużo zarówno w planie zajęć jak i w czasie wolnym. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tej wymianie.

Krótko po projekcie w Hiszpanii, dowiedziałem, się, że mogę uczestniczyć w kolejnym Erasmus+ YouthExchange “Hike for Health 3.0” w Csolnok blisko Budapestu, tym nie wahałem się przy podjęciu decyzji. W trakcie projektu rozmawialiśmy o korzyściach jakie daje spacerowanie po górach oraz byliśmy na spacerze w pobliskich górach, jednak ze względu na wysokie temperatury spacer górski odbył się tylko raz a nasze aktywności skupiły się głównie na wspólnej integracji i poznawaniu siebie nawzajem, m.in. wspólna gra w siatkówkę czy aktywności nad jeziorem.

Przed projektem nie sprawdziłem waluta obowiązuje na Węgrzech i na miejscu potrzebowałem wymienić Euro na Forinty Węgierskie, ta sytuacja była kolejną, która przyczyniła się do łamania barier językowych i śmiałości dlatego, że mimo braku znajomości języka Węgierskiego poszedłem do kantoru.

Dzięki mojemu udziałowi w projekcie zobaczyłem w Budapeszcie robiący wrażenie, potężny i reprezentacyjny budynek Parlamentu nad rzeką Dunaj, oraz kilka innych reprezentacyjnych miejsc w stolicy Węgier, dowiedziałem się trochę o historii i ekonomii kraju. Spróbowałem kilku Węgierskich przysmaków trackie nocy kulturowej, oraz próbowałem nauczyć się kilku Węgierskich słów.

W trakcie wymiany na Węgrzech poprowadziłem swoją najlepszą prezentacje, była to prezentacja o Polsce w języku angielskim. Otworzyłem ją w charakterystyczny sposób i do końca widziałem zainteresowanie u Węgierskich odbiorców, co dodało mi pewności, od koordynatora Furkana, usłyszałem wtedy, że nie widział jeszcze tak dobrej prezentacji a wziął udział w wielu projektach Erasmus+. Było to dla mnie cenne doświadczenie, dzięki któremu czuje się teraz pewne w prezentacjach.

Dzięki projektowi Erasmus+ YouthExchange “Hike for Health 3.0, który skupiał się głównie na integracji i poznawaniu siebie zyskałem pewność siebie, nie jestem już tak nieśmiały przy nawiązywaniu znajomości, płynniej mówię po angielsku, nie postrzegam już granic państw jako barier i bardzo się cieszę, że mogłem zobaczyć reprezentacyjną stolice – Budapest.

Podczas wymiany na Węgrzech koordynator Furkan, zapytał mnie czy chciałbym kontynuować uczestnictwo w projektach europejskich i dlatego obecnie jestem wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności w Klubie Sportowym Beniaminek 03 w Starogardzie Gdańskim.

Podczas projektu XI International Deyna Cup Junior 2023, który trwał od 4 lipca do 31 sierpnia, codziennie, chętnie przychodziłem do biura, nie tylko ze względu, na koordynatora Furkana, który uczył mnie wykonywania swoich obowiązków m.in. przygotowywanie umów dla wolontariuszy czy systemu zarządzania PASS i Sygma ale również przychodziłem ze względu na możliwość pracy z ludźmi z innych krajów głównie z Turcji i Ukrainy. Najważniejszym punktem projektu był międzynarodowy turniej piłki nożnej Deyna Cup Junior, który odbył się od 18 do 20 sierpnia w Starogardzie Gdańskim. Nadzorowałem wtedy pobyt czterech polskich zespołów w internacie w Swarożynie, jednego dnia Jagiellonia Białystok – zespół, który nocował w Swarożynie, grał mecz ekstraklasy, dzięki czemu miałem możliwość zobaczyć mecz ekstraklasy wspólnie z trenerami tego zespołu.

Deyna Cup Junior 2023 było dla mnie pierwszym tego typu wydarzeniem, w którym brałem udział ze strony organizatora. Moje zadania związane były z publikowaniem postów w trakcie trwania turnieju oraz ogólna pomoc w sprawach bieżących i wsparcie przy składaniu materiałów promocyjnych.
Podczas projektu poznałem wolontariuszy z Turcji, Hiszpanii, Ukrainy, Azerbejdżanu i Tunezji z którymi pozostaje w kontakcie pomimo, że niektórzy już wrócili do swoich krajów, cieszę się, że mogłem wziąć udział w integracjach m.in. na kajakach i wspólnie zobaczyć “Oblężenie Malborka”. Biorąc udział w wolontariacie zrozumiałem jak ważne jest otaczanie się wartościowymi ludźmi oraz ogólnie jestem bardziej aktywny i chętny do podejmowania inicjatyw niż wcześniej.

Projekt XI International Deyna Cup Junior 2023 zakończył się 31 sierpnia, jednak dostałem propozycje kontynowania współpracy z Beniaminek na którą przystałem i aktualnie biorę udział w projekcie UKRAINE – YOURaine, jednocześnie będąc uczniem klasy maturalnej. W tygodniu pisania tego tekstu, wstawałem o godzinie 5.50 by na 7.00 przyjść do biura następnie na 8.50 jechałem do mojej szkoły – I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starogardzie Gdańskim, po zakończonych lekcjach wracałem do biura i robiłem to z przyjemnością, dlatego, że w biurze Beniaminka pracują koordynatorzy Murat, Furkan od których mogę się uczyć i zdobywać doświadczenie a także porozmawiać o naszych kulturach i rozwijać umiejętności językowe.

Z własnego doświadczenia z projektami europejskimi pragnę zaznaczyć, że w pełni zgadzam się z hasłem Erasmus+ “Zmienia życia, otwiera umysły”, moje życie od udziału w moim pierwszym projekcie “Active Youth Healthy Future” w Swarożynie 2023 znacząco zmieniło się na lepsze. Przeżyłem wiele wspaniałych chwil, które zapamiętam na całe życie, zobaczyłem miasta Europy, poznałem kultury, pokonałem bariery językowe, zmienił mi się sposób postrzegania świata, czuje się bardziej otwarty i pewny, chętniej poznaje i spędzam czas z ludźmi, zdobyłem wiedzę, poprawiłem swoje umiejętności interpersonalne, zyskałem cenne doświadczenie. Widzę w projektach szanse aby poszerzać swoje horyzonty dlatego, zamierzam dalej brać aktywny udział w projektach Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Pragnę podziękować Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Klubowi Sportowemu Beniaminek 03 Starogard Gdański za możliwości uczestnictwa w projektach, które otrzymałem.

Kacper Kostka
Starogard Gdański, 15.09.2023
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.